Ota yhteyttä

Olet täällä

Energiatehokkuudesta kilpailukykyä maaseudulla -hankkeen yhteyshenkilöt

Nimi Osoite Puhelinnumero Organisaatio Sähköposti
Maarit Kari Urheilutie 6, 01301  VANTAA 020 747 2488 ProAgria Keskusten Liitto maarit.kari@proagria.fi
Kaisa Halme Vanajantie 10 B, 13110  HÄMEENLINNA 040 147 6240 ProAgria Etelä-Suomi kaisa.halme@proagria.fi
Antti Rusanen Vanajantie 10 B, 13110 HÄMEENLINNA 0400 712 092 ProAgria Etelä-Suomi antti.rusanen@proagria.fi
Juhani Pyykkönen Kauppakatu 25 A, 87100  KAJAANI 029 432 5104 Metsäkeskus juhani.pyykkonen@metsakeskus.fi
Juha Viirimäki Huhtalantie 2, 60220  SEINÄJOKI 029 432 4711 Metsäkeskus juha.viirimaki@metsakeskus.fi
Veli-Pekka Kauppinen Sivulantie 11, 43100  SAARIJÄRVI 029 432 4812 Metsäkeskus veli-pekka.kauppinen@metsakeskus.fi
Urpo Hassinen Niskantie 17, 81200  ENO 029 432 5002 Metsäkeskus urpo.hassinen@metsakeskus.fi
Kyösti Turkia Olavinkatu 60 F 23, 57100  SAVONLINNA 029 432 4648 Metsäkeskus kyosti.turkia@metsakeskus.fi
Esa Kinnunen Siltakatu 20 B, 80100  JOENSUU 029 432 5011 Metsäkeskus esa.kinnunen@metsakeskus.fi
Juha Niskanen Turuntie 4-6, 13130 HÄMEENLINNA 0400 886 790 Metsäkeskus juha.niskanen@metsäkeskus.fi 
         

 

Keskeisiä virastoja ja toimijoita

MMM Maatilojen energiaohjelma, maatilojen investointituet, biotalousstrategia
TEM Energiatuet, biotalousstrategia, ilmasto- ja energiastrategia
Mavi Neuvo 2020 (energia)palvelut, tuet, hakemukset
Horizon 2020 Euroopan unionin tutkimuksen ja innovoinnin puiteohjelma
Energiavirasto Energiatehokkuussopimukset, energiakatselmukset
Motiva Energiatehokkuussopimukset, energiakatselmukset, kuluttajan e-neuvonta
Maaseutu.fi Maaseutuohjelma, hanketoiminta, tapahtumakalenteri
Tekes Innovaatiorahoitus, kansainvälistyminen
Sitra Rahoitus, kokeilutoiminta, kiertotalous
Ravinne- ja energiatehokasmaatila AMK- opetusmaatilat ja aineistot
MTK Luonnovara-alan tuottajaverkosto
Luke Tutkimus- ja kehitystoiminta
Energianeuvojat Mavin hyväksymät energianeuvojat neuvo 2020 -järjestelmässä
Energiatoimistot Energiatehokkuuden ja uusiutuvan energian käytön edistäminen
ProAgria Maatilojen energia- ja tuotantoneuvonta
Metsäkeskus Uusiutuvan energian käytön kehittäminen
Lähienergialiitto Edistää hajautettua uusiutuvaa energiaa ja energiatehokkuutta
Irena Kansainvälinen uusiutuvan energian järjestö
FinSolar Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun aurinkoenergiatiedon julkaisukanava
S3PEnergy Energy and the Smart Specialisation Platform on Energy. Suomennos: Energian ja älykkään energiaerikoistumisen alusta
S3PEnergy- bioenergy  S3PEnergy – Bioenergy, also Lapland (FI) involved